Geoblog.pl    blondynka    Podróże    Gruzja    Tbilisi

Tbilisi

Gruzja
Gruzja, Tbilisi

Lądujemy nad ranem (ok. 4). Do centrum z lotniska można się dostać komunikacją publiczną, która jednak nie kursuje nocą. Dostępne są taksówki. My jednak zdecydowaliśmy w naszym hostelu zamówić transfer (cena znacznie lepsza niż taxi!). Na lotnisku czekał na nas uprzejmy Gruzin z moim imieniem na kartce. Nie mówił po angielsku, ale jakoś się dogadaliśmy:-)
Z informacji przydatnych: na lotnisku są bankomaty i kantory, jest parę sklepików z pamiątkami, knajpek, Burger King. W bezcłowym ceny win i perfum dość korzystne.
Z miłych niespodzianek, każda osoba przy kontroli paszportowej dostawała butelkę wina gratis:-) Taki miły prezent i "Welcome to Georgia" na początek:-)

Tbilisi jest cudowne... Stare Tbilisi jest prawdziwe, wspaniały klimat, czas tak wolno płynie, jest dość cicho, nie ma jakiegoś nawału turystów. Ceny w knajpach bardzo przystępne, można się strasznie dużo i pysznie najeść za grosze. Mogę polecić Samikitno Resturant i House of Khinkali - obie 24-godzinne!! Ale ogólnie knajpek jest dużo. Pamiątki najfajniejsze chyba na targu na Rustaveli (koło metra i McDonalda).

Z ciekawostek, w Tbilisi jest pijalnia wódki i zakąski "Warszawa", na ulicach sprzedają pyszny kwas chlebowy w cenie... 40 groszy za kubek. A z lotniska do centrum prowadzi ul. Lecha Kaczyńskiego, który dla Gruzinów jest wielkim bohaterem.

Co zwiedzić? Przede wszystkim chodzić, spacerować i chłonąć atmosferę miasta! Bez trudu i łażąc w zasadzie bez celu, traficie na:
- nową kładkę dla pieszych nad Mtkwari - nowoczesną, szklaną, podświetloną ładnie w nocy,
- łaźnie siarkowe,
- twierdzę Narikała i pomnik Matki Gruzji - górują nad starym miastem, na wzgórze najlepiej dostać się kolejką gondolową, która kursuje do późnych godzin nocnych. Ze wzgórza jest przepiękna panorama Tbilisi, zwłaszcza nocą!
- starą zabudowę, drewniane domy z balkonikami - ta część miasta jest wspaniała na spacery.

Tbilisi jest świetnym miejscem wypadowym do zwiedzania Gruzji. My poruszaliśmy się wynajętą terenówką, ale bez problemu znajdziecie tu marszrutki i taksówki w każdy rejon Gruzji.

mirka66 - 2015-07-29 15:57
Gruzje mam w planach.Kiedys sie tam wybiore.

blondynka
blondynka - 2015-07-29 16:07
Też mam taką "listę planów" ;-)

blondynka
Iwona
zwiedziła 11.5% świata (23 państwa)
Zasoby: 344 wpisy344 302 komentarze302 2738 zdjęć2738 0 plików multimedialnych0

04.06.2015 - 16.06.2015