Geoblog.pl    blondynka    Podróże    Madera - wieczna wiosna    Levada das 25 Fontes - 25 wodospadów

Levada das 25 Fontes - 25 wodospadów

Portugal
Portugal, Levada das 25 Fontes

Najpiękniejsza lewada z tych, jakie odwiedziliśmy. Prowadzi do 25 wodospadów. Generalnie lewada ma numer P.R.6 (9 km w obie strony i 3 godziny na przejście), ale jest kilka jej wariantów w zależności od miejsca startu, dodatkowych punktów na trasie (np. wodospad Risco) i łączeń z innymi lewadami.
My wybraliśmy tak, żeby było ciekawiej, czyli z przejściem przez kilkuset metrowy tunel. Nie ma w nim światła i panuje absolutna ciemność. Przewodniki podają, że trzeba mieć latarkę lub czołówkę, ale spokojnie, my poświeciliśmy sobie telefonem i było git. Dodatkową "atrakcją" tunelu jest kapiąca z sufitu na głowę zimna woda:-) Ta wersja trasy nam odpowiadała też dlatego, że jest najmniej uczęszczana.
Sama trasa lewady do 25 wodospadów jest przepiękna... Idzie się po płaskim, przez las wawrzynowy, są miejsca widokowe, bardzo przyjemny spacer, w cieniu, cały czas wzdłuż otwartej lewady (kanał do transportu wody po wyspie), w której co jakiś czas można zobaczyć przepływającego pstrąga! Trasa jest generalnie łatwa, miejscami tylko wąska (ruch jest dwukierunkowy, więc czasem ciężko się minąć z osobami z naprzeciwka, a ruch na tej trasie im bliżej wodospadów, tym większy).

Eugene
Eugene - 2015-05-12 09:08
Ale ten szlak piękny!!!

blondynka
blondynka - 2015-05-12 18:14
Ten właśnie uchodzi za najpiękniejszy na wyspie. Tu też właśnie dlatego było najwięcej turystów.

blondynka
Iwona
zwiedziła 11.5% świata (23 państwa)
Zasoby: 344 wpisy344 302 komentarze302 2738 zdjęć2738 0 plików multimedialnych0

04.06.2015 - 16.06.2015