Geoblog.pl    blondynka    Podróże    Bałkany 2012    Nisz - wieża czaszek

Nisz - wieża czaszek

Serbia
Serbia, Niš
Przejechano 2025 km

A jednak nie obyło się bez stresu na granicy macedońsko-serbskiej. Serbski pogranicznik wziął do ręki nasze paszporty i zaczął wertować kartki, jakby szukał śladu pobytu w Kosowie. Na tą okoliczność przepytał nas dokładnie skąd jedziemy, czy byliśmy w Kosowie, a po co, a jak długo, co tam robiliśmy. Uspokoił się słysząc, że byliśmy oglądać wielki serbski zabytek, czyli monastyr Vysoki Decan.

W Niszu zatrzymujemy się, żeby obejrzeć Wieżę Czaszek. Jej powstanie to dość ponura historia. Na początku XIX w. w Serbii wybuchło pierwsze powstanie przeciwko Turkom. Serbscy powstańcy, których było znacznie mniej niż Turków, nie mając już innej możliwości obrony, wysadzili się w powietrze w prochowni, zabijając siebie i siły wroga. Wściekły turecki dowódca rozkazał obcinać głowy poległych powstańców, oskalpować i wypychać słomą. Część wysłał sułtanowi do Stambułu, a z części czaszek nakazał zbudować wieżę. Tak powstała wiedza z ludzkich czaszek, która miała odstraszać Serbów przed kolejnymi próbami powstania przeciwko Turkom.

mirka66 - 2013-05-26 14:36
Straszny czyn i miejsce chyba tez.

blondynka
Iwona
zwiedziła 11.5% świata (23 państwa)
Zasoby: 344 wpisy344 302 komentarze302 2738 zdjęć2738 0 plików multimedialnych0

04.06.2015 - 16.06.2015