Jeśli ktoś lubi miasta portowe, same porty, statki, jachty i wszelkie łódki, powinien zobaczyć Gdynię. Gdynia to nie tylko bodaj najbardziej znany Skwer Kościuszki i stocznia, ale wspaniały port.
Ze Skweru Kościuszki wychodzi się na stanowiącą coś w rodzaju przystani i nabrzeża Al. Jana Pawła II, przy której zacumowane są dwa przepiękne i ważne dla historii polskiego żeglarstwa statki. Pierwszy z nich to zbudowany w Wielkiej Brytanii niszczyciel ORP "Błyskawica". Dziś, jako jedyny ocalały sprzed II wojny światowej polski okręt, pełni już rolę okrętu-muzeum. Zwodowany w 1936 roku, za swoją dzielną postawę w czasie wojny został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, który jest najwyższym wyróżnieniem polskiego oręża.
Tuż obok "Błyskawicy" dumnie stoi Dar Pomorza. Ten trzymasztowy żaglowiec również jest już na zasłużonej emeryturze, pełniąc funkcje muzeum. Nic dziwnego zresztą, ponieważ historia tego okrętu sięga już ponad sto lat wstecz. Wodowanie Daru Pomorza miało bowiem miejsce w 1909 roku. Od tego czasu nasz żaglowiec odbył ponad 100 rejsów szkolnych i przepłynął pół miliona mil morskich, co równa się 25 rejsom dookoła świata. Dar Pomorza wpisał się złotymi zgłoskami w historię polskiego żeglarstwa jako pierwszy statek pod polską banderą, który opłynął dookoła świata, przepływając przez postrach żeglarzy - Cieśninę Drake'a w 1937 roku. Przejście pod żaglami przez Cieśninę Drake'a uważane jest za wyjątkowo trudne i stanowi wielki wyczyn nawet dziś. Nie bez przyczyny zresztą znajdujący się na Cieśninie Przylądek Horn (najbardziej na południe wysunięty przylądek Ameryki Południowej) żeglarze nazywają przylądkiem sztormów i burz.
Przy Al. Jana Pawła II znajduje się także Akwarium Gdyńskie. Stąd też rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Gdańską i wpływające do portu jednostki. Tuż obok Al. Jana Pawła II znajduje się Nabrzeże Młodych Żeglarzy, miejsce, w którym cumują jachty, skutery wodne oraz motorówki. Z kolei kierując się w stronę stoczni, mijamy m.in. Nabrzeże Kutrowe, Rybne, Stoczniowe, Pilotowe czy Helskie, skąd odpływają promy m.in do Skandynawii. Jeszcze dalej mieści się Port Wojenny Oksywie. Stanowi on bazę logistyczną Marynarki Wojennej RP i jest główną baza morską 3. Flotylli Okrętów.
Mamy takie czasy, że nad pięknym gdyńskim portem górują nowoczesne, XXI-wieczne wieżowce. W tym najwyższym w Polsce budynku mieszkalnym, położonym zaledwie kilkadziesiąt metrów od morza, mieszczą się nie tylko luksusowe apartamenty, ale też prestiżowe biura. Ceny za metr kwadratowy pewnie mogą przyprawić o zawrót głowy, podobnie zresztą jak widok z górnych kondygnacji, ale pewne jest też, że niejeden chciałby tu mieszkać. Ja mieszkać może niekoniecznie, ale mieć taki apartament na lato z widokiem na morze - dlaczego nie :-)